Melouny v sezoně. Jak se množí bezpeckové melouny.

Aktuality | 20.6.2023

Melouny jsou v plné sezoně. Jejich cena bude pomalu klesat. Nejprodávanější meloun vodní máme na skladu v bezpeckové odrůdě. Je sladší a má delší trvanlivost oproti peckovému. Bezpeckový meloun není úplně bez pecek. Jsou v něm malá, bílá zakrslá jádra. Tato odrůda není genetická manipulace. Vznikla křížením druhů melounu. Rostlinky, které plodí bezpeckové melouny musí být opyleny pylem z peckových melounů. Na poli je 20 procent peckových melounů, zbytek jsou bezpeckové rostliny. K poli se přistaví úl s včelami, aby byla jistota přenosu pylu. Pěstování je složitější,  proto je i cena vyšší, než u peckové formy. V případě zájmu umíme dodat na objednávku  i peckový meloun.

 

Jak vybrat zralý meloun 

Pokud kupujete jen půlku nebo čtvrtku, je to jasné, meloun je rozřízlý, v tu chvíli neplatí, že do ženy a do melounu nevidíte. Někde vám dají i ochutnat, ale u nás to zatím není zvykem.

Po zvuku
Zralý meloun by měl mít při poklepu plný, jakoby kovový zvuk. Stejně tak když ho vezmete do ruky a stlačíte, měl by se ozvat vrzavý zvuk. Jen pro ženu není lehké takového třeba patnáctikilového cvalíka zkoušet v ruce, i proto možná vodní melouny často kupují muži.

Seschlá stopka
Dalším znamením je vyschlá stopka, která se začíná stáčet. Bohužel většina melounů v obchodě u nás nemá stopku.

Znamínko krásy
Žlutý flek na jedné straně je důkazem toho, že meloun už nějakou dobu ležel a dozrával. Není to vada !

Povrch
Nějaké vady na kráse v podobě šrámů nevadí, vodní meloun by měl ale být lesklý, vybarvený a tvrdý.

Zralý sladký
Zralý cukrový meloun velmi intenzivně voní a slupka kolem stopky je popraskaná.  Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/je-meloun-ovoce-nebo-zelenina-plus-jak-poznat-ze-je-opravdu-zraly